Drobečková navigace

Úvod > Kde nás najdete

Kde nás najdete

Dobrovolný svazek obcí Hustířanka

se sídlem: Na Zátiší 1, 552 11 Velichovky
Předseda: Josef Karel
Telefon: 491 880 270
Fax: 491 880 180
IČO: 70951594
E-mail: hustiranka@obecvelichovky.cz

Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Hustířanka byl založen v roce 2001. Iniciátorem jeho vzniku byla obec Habřina, v současnosti je sídlo svazku v obci Velichovky. Název mikroregionu je odvozen od potoku Hustířanka, který protéká několika obcemi na tomto území.

Při založení svazku stálo 8 obcí. Většina z nich nebyla do té doby členem žádného sdružení obcí. Obec Zaloňov byla již při zrodu svazku členem dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko. Z nově přistoupených obcí byly v DSO Jaroměřsko Hořenice, Litíč. Další nově přistoupené obce Kuks a Velký Vřešťov již před vstupem do Hustířanky byly členem Sdružení obcí Podzvičínsko.

První rozšíření svazku nastalo 19. května 2003, kdy přistoupily obce Hřibojedy, Litíč a Velký Vřešťov. O dva měsíce později následovalo přistoupení dalších dvou obcí, a sice obce Lanžov a Libotov 26. května 2003. K poslednímu rozšíření svazku došlo 26. února 2004, kdy přistoupily obce Heřmanice, Hořenice a Kuks.

Svazek obcí Mikroregion Hustířanka má v současné době 15 členských obcí.

mapa mikroregionu

Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Hustířanka se nachází na území Královéhradeckého kraje a rozkládá se na území třech okresů. Převážná část svazku obcí se nachází v jižní části okresu Trutnov, další část svazku spadá do jihozápadní části okresu Náchod a třetí část svazku zasahuje do okresu Hradec Králové. V okrese Trutnov leží  8 obcí, v okrese Náchod 5 obcí a v okrese Hradec Králové 3 obce.

Přirozenými spádovými centry mikroregionu jsou obce Velichovky a Dubenec. To zejména díky školám, které se v těchto obcích nacházejí. Svazek zaujímá výhodnou polohu v blízkosti měst Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem a také v relativní blízkosti města Hradec Králové, kam dojíždí za prací obyvatelé zejména jižní části Mikroregionu Hustířanka. Dostupnost Hradce Králové v budoucnu zlepší i plánovaná výstavba dálnice v úseku Hradec Králové – Jaroměř.

Území se vyznačuje značnou členitostí a rozmanitostí. Terén je kopcovitý a ve směru z jihovýchodu na severozápad nadmořská výška stoupá. Nejníže položenou obcí je  Zaloňov, který má 248 m n. m. a nejvýše položenou obcí je obec Libotov, která má 399 m n. m.

Nejvýznamnější řekou v oblasti je řeka Labe, která protéká svazkem po severovýchodní části. Zasahuje pouze na katastr třech obcí. Další toky jsou již méně významné a patří mezi ně zejména Hustířanka (od tohoto potoka je odvozen i název mikroregionu), Trotina, Jordán, Vilantický potok, Dubenecký potok, Litičský potok, Libotovský potok (ten napájí soustavu rybníků: U Karbanů, U Křížku a rybník Naděje), Trotinka, Frantovský potok, Zátlucký potok, Běluňka a další. Na území svazku je také mnoho rybníků. Mezi větší z nich patří rybník ve Velkém Vřešťově, dále to jsou rybníky v Malých Hřibojedech, rybník mezi Velichovkami a Rožnovem – ten není určen na koupání ani rybaření, nýbrž je zdrojem paleoidu a těží se zde léčivá rašelina.

Vyhledat v textu

20. 7. Ilja

Zítra: Vítězslav

logo_colour_pantone.jpgProjekty Mikroregion Hustířanka 2017,  Sběr kuchyňských rostlinných olejů a tuků z domácností v obcích Mikroregionu Hustířanka, Mikroregion Hustířanka 2016 a Dopravní značení v obcích Mikroregionu Hustířanka byly podpořeny z rozpočtu Královéhradeckého kraje.

Návštěvnost stránek

104459