Drobečková navigace

Úvod > Členské obce

Členské obce mikroregionu Hustířanka

DubenecDubenec

Obec Dubenec se nachází 10 km od Dvora Králové n/L. a Jaroměře v oblasti Bělohradské pahorkatiny. Obec se česky jmenuje Dubenec, německy to bylo Dubenetz, v dialektu Dubenz. Sestává se z obce Dubenec, samot Končiny a Kalinovec. Obyvatelé rozlišují obec na Horní Dubenec a Dolní Dubenec. V obci je základní devítiletá škola, mateřská škola, zdravotní středisko, pobočka České pošty, obecní úřad s matrikou. Dále dva obchody se smíšeným zbožím, Penzion na faře a hospůdka "Kantýna". V obci je zaveden plyn a obecní vodovod. Od roku 2017 bude obec prodávat parcely pro stavbu rodinných domků v rozvojové zóně A1 u obecního úřadu.

znak HabřinaHabřina

Obec Habřina se nachází v severní části okresu Hradec Králové, podle správního členění obcí spadá pod Smiřice. Jedná se o obec malou, k 1.1.2005 byl stav počtu obyvatelstva 223 a od 70. let 20. století počet obyvatel stagnuje. Úbytek ani přírůstek počtu obyvatelstva není výrazný.

Heřmanice

znak HeřmaniceHeřmanice se připomínají v deskách zemských r. 1352 jako samostatné zemanské zboží, které držel hradecký purkrabí Rupert. Počátkem 16. století se dostaly Heřmanice do držení Valdštejnů, kteří dali heřmanickou tvrz r. 1548 opravit. Na heřmanické tvrzi se narodil 14.9.1583 Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, potomní vévoda Frýdlantský. V konfiskačním řízení r. 1634 získal Heřmanice plukovník Stephano Verfeno di St. Maurizio, který však Heřmanice prodal r. 1637 Octaviu Piccolomini, který je připojil k náchodskému panství. Později však staly se Heřmanice součástí panství (Choustníkovo) Hradiště. Od r. 1848 jsou Heřmanice samostatnou obcí.

znak HořeniceHořenice

Obec Hořenice patří do okresu Náchod. Nachází se severozápadně od města Jaroměř a v jeho těsné blízkosti. Obcí prochází významná komunikace silnice I/37 Jaroměř – Trutnov. Po budoucím vybudování úseku dálnice D11 Hradec Králové – Jaroměř bude dálnice vyúsťovat mezi obcemi Hořenice a Heřmanice, což přinese své výhody i nevýhody. V obci se nachází starý mlýn - tvrz. Tato budova je v současné době v restituci

kaplička HřibojedyHřibojedy

Obec Hřibojedy leží v jižní části okresu Trutnov, obcí s rozšířenou působností je Dvůr Králové nad Labem. Obec má 3 částí - Hřibojedy, Malé Hřibojedy a Hvězda. Rozkládá se na Libotovském hřbetu.

erb KuksKuks

Kuks leží v malebném Podkrkonoší, v tichém sevřeném údolí horního toku Labe, mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové. Kuks leží na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš, v plánu budoucí dálnice do Polska. Je dobře dostupný vlakem i autobusem. Okolí je proslulé krásnou přírodou, historickými a uměleckými památkami i možnostmi pro odpočinek a zábavu.

kostel LanžovLanžov

Obec Lanžov spadá do okresu Trutnov. Obec leží v krásné přírodě Podkrkonoší, vzdálené 8 km od Dvora Králové nad Labem. Obec Lanžov má 5 částí – Lanžov, Miřejov, Záborov, Sedlec a Lhotka. První písemná zmínka o obci je z roku 1542. V obci se nacházi kemp s koupalištěm.

LibotovLibotov

Libotov je obec, která se nachází v okrese Trutnov, je 3 km vzdálená od Dvora Králové nad Labem. Obec má dvě části - Libotov a Malý Libotov.
První písemná zmínka o obci je z roku 1289. V Libotově žilo spousta německých obyvatel, před II. světovou válkou bylo z cca 450 obyvatel pouze 5 rodin českých. Německý název pro obec byl „Liebthal“.

kostel LitíčLitíč

Obec Litíč se nachází v nejjižnější části okresu Trutnov. Obec má dvě části - Litíč a Nouzov. V rámci mikroregionu se jedná o nejmenší obec co do počtu obyvatel. V obci je spousta neobydlených chalup, které slouží k rekreačním účelům.

LužanyLužany

Obec Lužany se nachází v severní části okresu Hradec Králové. Lužany jsou obcí malou, mají pouze 133 obyvatel. Obec má dvě části - Lužany a Lhotu. I přes malou velikost funguje v obci pošta, knihovna, obchod a pohostinství. Nachází se zde i sál pro společenské události (např. plesy či zábava o pouti) s kapacitou 80 - 90 lidí. Ze sportovních zařízení lze jmenovat malé hřiště, kde se hrává volejbal či fotbal. Dále je možno hrát v pohostinství ping-pong. Významnou investicí obce je zavedení vodovodu a plynofikace obce. obcí prochází cyklostezka.

Račice nad TrotinouRačice nad Trotinou

Račice nad Trotinou jsou malá vesnička ve východních Čechách nedaleko Hradce Králové (cca 15 km). Malebné okolí tvoří smíšené lesy s bohatou vegetací a kopcovitá krajina s nádherným výhledem například na Krkonoše. Ve směru od severu k jihu protéká obcí říčka Trotina.

obec RožnovRožnov

První písemná zmínka o obci Rožnov je z roku 1387, o místní části Neznášov z roku 1370.
Zajímavostí obce je výskyt a těžba rašeliny na jejím katastrálním území. Tato velmi vzácná a svým složením ojedinělá hustá slatina obsahuje uhličitan vápenatý a železo a používá se v lázních ve Velichovkách k léčebným účelům.

znak VelichovkyVelichovky

Obec Velichovky se nachází v jihozápadní části okresu Náchod. Obec má dvě části – Velichovky a Hustířany. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1389, kdy byla obec zapsána do Zemských desek. Obec má cca 750 obyvatel a vzhledem ke své rozloze 797 ha má obec vysokou hustotu zalidnění – v rámci Mikroregionu Hustířanka nejvyšší.

znak VilanticeVilantice

Obec Vilantice se nachází v jižním cípu trutnovského okresu, poblíž hranic s náchodským a královehradeckým okresem, na silnici II. třídy č. 285 cca 10 km od Jaroměře směrem na Hořice. Obec má dvě části - Vilantice a Chotěborky. Vilantice patří k menším obcím s počtem obyvatel pohybujícím se okolo 200 lidí. První zmínka o obci je z roku 1490.

kostel ZaloňovZaloňov

Obec Zaloňov se nachází v okrese Náchod, severozápadně od města Jaroměř. Obec má 4 části - Zaloňov, Vestec, Horní Dvorce a Rtyně. V rámci Mikroregionu Hustířanka patří podle počtu obyvatel k třetí největší obci (všechny čtyři části mají 410 obyvatel) a podle rozlohy je obcí s druhou největší rozlohou (932 ha). Významným zaměstnavatelem je zemědělské družstvo Uniagro s.r.o.

 

Vyhledat v textu

21. 7. Vítězslav

Zítra: Magdaléna

logo_colour_pantone.jpgProjekty Mikroregion Hustířanka 2017,  Sběr kuchyňských rostlinných olejů a tuků z domácností v obcích Mikroregionu Hustířanka, Mikroregion Hustířanka 2016 a Dopravní značení v obcích Mikroregionu Hustířanka byly podpořeny z rozpočtu Královéhradeckého kraje.

Návštěvnost stránek

104494